• BUDAPEŠŤ

     • Dňa 26.5. sa žiaci 9. ročníka a niektorí žiaci 8. ročníka vybrali na výlet do Budapešti, hlavného mesta Maďarska. 

      Budapešť je nádherné historické mesto, kultúrne, kúpeľné a dopravné centrum krajiny.

      Po príchode do Budapešti ich čakala slovensky hovoriaca sprievodkyňa. V centre mesta sa na Námestí hrdinov žiaci zoznámili s históriou Budapešti, videli pamätník Milénia so sochou archanjela Gabriela, múzeá a budovu opery. 

      Potom sa autobusom presunuli na Hradný vrch, kde objavovali ďalšie krásy Budapešti - kostol Mateja Korvína zasvätený Matke Božej, Rybársku baštu, Matejovu fontánu a veľa krásnych historických budov. Z hradného vrchu mali žiaci nádherný výhľad na Dunaj, budovu parlamentu, Margitin ostrov a celú Budapešť. 

      Poobede navštívili najväčšie stredoeurópske morské akvárium a dažďový prales - TROPIKÁRIUM, kde videli žraloky, aligátory, pytóny, exotické vtáky i najmenšie opice sveta. 

      Navštívili  i obchodné centrum CAMPONA, kde si dievčatá kúpili zaujímavé dizajnové kúsky a chlapci naplnili hladné žalúdky. 

      V závere dňa navštívili vedecký svet techniky - PALÁC ZÁZRAKOV, interaktívnu vedeckú výstavu, kde sú prírodné javy a zákonitosti vysvetlené pomocou hier.  Žiaci mohli všetko chytiť a vyskúšať na vlastnej koži. Najzaujímavejšia bola vedecká šou s vodou, ľadom a tekutým dusíkom, kde žiaci videli, ako vzniká para a videli aj ohnivé experimenty - fyziku tepla a plameňov. 

      Na Budapešť nám ostalo veľa krásnych spomienok a zážitkov ❤️.

     • Prezentácia FAST HEROES/ HRDINOVIA FAST 17.-18.5. 2023

     • Naša škola sa tento školský rok zapojila do medzinárodnej kampane Fast Heroes. Cieľom kampane je práve cez deti vzdelávať celé rodiny o cievnej mozgovej príhode - mŕtvici. Kampaň  je zameraná hlavne  na starých rodičov, pretože sú cieľovou skupinou, ktorá býva často ohrozená cievnou mozgovou príhodou a práve starí rodičia trávia s deťmi veľa času. Žiaci zo zdravotníckeho krúžku sa prihlásili do tohto vzdelávacieho programu a prostredníctvom zábavných a interaktívnych animovaných materiálov sa naučili rozpoznávať základné príznaky cievnej mozgovej príhody a volať prvú pomoc. Názov Hrdinovia FAST pochádza z anglickej skratky pre určenie príznakov cievnej mozgovej príhody, kde F znamená tvár, Akončatina, S reč, T čas. Získané vedomosti si mladí zdravotníci nenechali pre seba a spolu s p. uč. Paterkovou pripravili prezentáciu pre 1.–4. a 5.–9. ročník. Hravou formou svojim spolužiakom vysvetlili tri kľúčové príznaky mŕtvice: ústny kútik, ktorý náhle padne na jednu stranu, ruka, ktorá náhle zoslabne alebo reč, keď človek zrazu nedokáže rozprávať. Naši zdravotníci ich prostredníctvom zaujímavých videí poučili o hlavných rizikových faktoroch, ktoré môžu byť  zodpovedné za  vznik ochorenia: alkohol, fajčenie, nezdravý cukor a nadmerné solenie. Vysvetlili im, ako dať človeka do stabilizovanej polohy  a upozornili na  dôležitosť okamžitého privolania záchrannej služby na číslach 112 alebo 155.

      Svojimi vedomosťami môžu  zachrániť svojich rodičov a  starých rodičov. Žiaci, ktorí si chcú preveriť získané vedomosti z PREZENTÁCIE o cievnej mozgovej príhode, si môžu spolu so svojimi rodičmi vyplniť tento KVÍZ. Link na KVÍZ: https://form.typeform.com/to/fxNqkYDc

      V prípade záujmu sa žiaci môžu prihlásiť do bezplatného vzdelávacieho programu Hrdinovia FAST  cez oficiálnu webovú stránku https://bit.ly/hrdinovia_112, na ktorej nájdu aj doplňujúce informácie k samotnému projektu.

     • ODMENA ZA VIANOČNÚ VÝZDOBU TRIED

     • Tento školský rok sa opäť uskutočnila súťaž O NAJKRAJŠIU VIANOČNÚ VÝZDOBU TRIED. Každá trieda do toho dala všetko: čas, materiál, super nápady. Vedenie školy sa ich rozhodlo oceniť netradičnými zážitkovými výhrami:

      1.A, 1.B, 1.C, 2.A, 2.B, 2.C, 3.A, 5.A – kino – Dom kultúry Námestovo

      3.B, 5.B – 2 hodiny voľna

      4.A, 4.B, 6.A, 6.B, 8.A, 9.B – Laser Game Námestovo

      7.A, 7.B – Aquapark Dolný Kubín

      8.B, 9.A – lyžovačka – SKI  Grúniky Sihelné

      Všetci žiaci boli z odmeny za ich úsilie nadšení. ĎAKUJEME!

       

     • Atletika starších žiakov a žiačok - 19.5.2023

     • V piatok 19.5. sa žiaci a žiacky našej školy zúčastnili okresného kola v atletike družstiev. Darilo sa najmä našim dievčatám, ktoré získali ako družstvo druhé miesto. Z jednotlivcov si najlepšie umiestnenie vybojovala Mária Tomašáková, keď sa v behu na 800m umiestnila na prvom mieste. Gratulujeme a všetkým žiakom ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

     • Deň matiek - 14.5.2023

     • 14.5.2023 sa v našej športovej hale konal kultúrny program pri príležitosti Dňa matiek. Žiaci 1. i 2.
      stupňa si pre svoje mamičky pripravili mnoho tanečných čísel, piesní i scénku. V programe sa
      predstavili i malí heligonkári pod vedením p.uč. Petra Kozoňa. Mamy a staré mamy určite potešila
      ruža od Obecného úradu Mútne a čokoláda, ktorú venovalo Rodičovské združenie pri ZŠ Mútne.

     • Malý futbal - kvalifikácia

     • Dňa 5.5.2023 sa na našej škole uskutočnila kvalifikácia do okresného kola v malom futbale starších žiakov. Žiaci ZŠ Mútne v nej bojovali proti Oravskej Jasenici a Oravskému Veselému a po výbornom výkone skončili na 1. mieste a postúpili na okresné kolo. Chlapcom gratulujeme a držíme palce v ďalšom kole.

     • Majstrovstvá Slovenska mládeže v Rapid šachu

     • V Senci sa 7.5.2023 konali Majstrovstvá Slovenska mládeže v Rapid šachu. Našu obec i školu reprezentovali Lukáš Kluska, Dávid Kluska a Lenka Klusková. Hralo sa tempom 2x15 minút + 5/sek na 7 kôl. Lukáš Kluska skončil v kategórii Ch14 na 8.mieste z 50 zúčastnených. Dávid Kluska v kategórii CH12 sa umiestnil na 10.mieste zo 47 zúčastnených. Celý turnaj hral výborne, no posledné kolo rozhodlo o tom, že si medailu domov nepriniesol. V kategórii do 6 rokov Lenka Klusková získala 1.miesto a stala sa majsterkou Slovenska v Rapid šachu pre rok 2023. K úspechu blahoželáme.

      Ďakujeme za reprezentáciu a prajeme veľa úspechov v ďalších turnajoch.

     • Hviezdoslavov Kubín

     • 2.mája 2023 sa v Martine konalo krajské kolo súťaže v prednese - Hviezdoslavov Kubín. Za okres Námestovo nás v prvej kategórii - próza reprezentoval Jurko Špitál. Nezískal síce žiadne ocenenie, ale podal výkon, za ktorý sa nemusí hanbiť - mal pekný text, udržal si postavenie a recitačne to zvládol veľmi dobre. Domov si odniesol nové zážitky a skúsenosti.

     • OZNAM - Mlieko do škôl

     • Oznamujeme rodičom, že dnes bude znovu doručené mlieko z projektu Mlieko do škôl. Rodičia si môžu prísť prevziať mlieko ku športovej hale ihneď od uverejnenia tohto oznamu.

     • Škola v prírode

     • Žiaci 4. ročníka sa tento rok zúčastnili školy v prírode v Liptovskom Jáne. Počasie bolo síce chladné, no spoznávaniu okolia a učenia sa v prírode nič nebránilo. Počas celého týždňa žiaci navštívili: múzeum - Naše dedičstvo, vyhliadkovú vežu, kostol, ktorý sa tento rok stal víťazom súťaže Kultúrna pamiatka roka, Stanišovskú jaskyňu, park miniatúr MINI Slovensko a kaďu s termálnym prameňom. Okrem toho mali veľa aktivít a súťaži na ubytovni v Moravici, prednášku prvej pomoci, predstavenie Izba baví izbu, diskotéku a cestou domov sa zastavili na zrúcanine Likava.  

     • Olympijský odznak všestrannosti

     • 26.4.2023 sa 8 reprezentantov našej školy zúčastnilo novej školskej športovej súťaže Olympijský odznak všestrannosti. Na začiatku školského roka si žiaci svojimi výkonmi vybojovali odznaky všestrannosti a tým splnili podmienku účasti v krajskom kole, ktoré sa konalo v Martine. Tu si s ďalšími 49 školami zmerali sily v prekážkovej dráhe. V silnej konkurencii sa nestratili a celkovo skončili v prvej polovici výsledkovej listiny. Všetkým žiakom ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

     • Stavanie mája - 28.4.2023

     • Mesiac máj sa vo všeobecnosti považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Symbolom tohto obdobia sa stal strom MÁJ. Niektoré tradície našich predkov zanikli, iné sa zachovali dodnes, ako stavanie májky.  Naši deviataci opäť nezabudli a postavili všetkým dievčatám našej školy krásnu „májku“. Pripravili si i krásny program, plný piesní a tanca.

     • Rozprávkové vretienko – okresné kolo

     • 27.4.2023 sa v CVČ Maják v Námestove konalo okresné kolo Rozprávkového vretienka. Našu školu reprezentovali Jakub Špitál a Evka Straková. Obaja získali vo svojich kategóriách 1. miesto. Obom blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy!

     • Metodický deň ANJ - 18.04.2023

     • Dňa 08.04.2023 sa na našej škole uskutočnil metodický deň pre učiteľov anglického jazyka 5. – 9. ročníka základných škôl, ktoré sú v pôsobností Školského úradu v Zákamennom. Metodického dňa sa zúčastnilo 19 učiteľov angličtiny.

      Podujatie lektorovala Mgr. Anna Pavová, učiteľ profesijného rozvoja, Odbor podpory vzdelávania a profesijného rozvoja NIVaM, Krajské pracovisko Banská Bystrica.

      Nosnou témou boli inovatívne prístupy vo vyučovaní anglického jazyka, konkrétne mozgovo-kompatibilné vyučovanie a Dogme ELT (inovatívny prístup  vyučovania anglického jazyka bez materiálov). Posledná časť bola venovaná aktivizujúcim metódam a formám na rozvíjanie zručnosti hovorenia.

       

     • Deň narcisov

     • Dňa 20.apríla sme sa zapojili do verejnej finančnej zbierky Deň narcisov, počas ktorej sa vyzbieralo krásnych 365 €. Ďakujeme všetkým, ktorí otvorili svoje srdce a na zbierku prispeli .