• ZBER DRUHOTNÝCH SUROVÍN

V šk.r. 2019/20 na našej škole prebieha triedenie a zber papiera, plastu, tetrapaku, plechoviek a použitého kuchynského oleja. Najlepší žiaci - zberači budú na konci šk. r. odmenení.

TRIEDENIE_A_RECYKLaCIA_ODPADU.pptx

Pokyny k zberu odpadu prineseného z domu

ZBER Papiera

Zviazaný a podpísaný papier odovzdať p. školníkovi pred garáž ZŠ.

ZBER POUŽITÉHO KUCHYNSKÉHO OLEJA

Prineste použitý kuchynský olej do školy a prispejete tým k ochrane životného prostredia. Olej sa ďalej spracuje, zhodnotí a využije ako biopalivová zložka do motorovej nafty.

Ak kuchynský olej skončí po použití vo výlevke, zanesie kanalizáciu a svojím zápachom pritiahne hlodavcov. Ak sa však separuje, môže ešte poslúžiť. Napríklad sa z neho vyrobí biopalivová zložka, ktorá sa primiešava do motorovej nafty, čím sa znižujú emisie skleníkových plynov.

Olej je dôležité zbierať do suchých a čistých PET fliaš alebo originálnych obalov a bez zvyškov potravín. Olej nalievajte vychladnutý! Fľašu s použitým kuchynským olejom odovzdajte pánovi školníkovi, ktorý zapíše  množstvo odovzdaného oleja.

ZBER PLASTOV, PLECHOVIEK, KONZERV  A TETRAPAKOV

Pred tým,  než plast odnesiete do zbernej nádoby urobte ešte jednu dobrú vec, zmenšite jeho objem. Je to veľmi jednoduché. Uvoľníte uzáver a obal jednoducho stlačíte. V prípade, že je to pre niekoho namáhavé, môže obal položiť na zem, pristúpiť s nohou a zakrútiť uzáver.

Plastové uzávery môžeš zbierať samostatne a odovzdať do skladu v šatni pre 3. a 4. ročník.

Lístok s menom a počtom kusov vrchnákov odovzdať p. uč. Rončákovej.

ZBER PLECHOVIEK

ZBER TETRAPAKOV

Oddelené 4 rohy od základného obalu

Stlačený obal - pohľad z hora

Stlačený obal - pohľad z boku

Stlačené plechovky a tetrapaky vložte do vriec, napíšte svoje meno, triedu a zaneste pánovi školníkovi.

Pokiaľ sa objem zmenšíme na jednu štvrtinu, zvoz  zberných nádob sa nemusí vykonávať tak často, ako keď by sme hádzali obaly nezmenšené.