• ĎAKUJEME - Mútňanské rybky!

     • Dnes ste mali možnosť sledovať na RTVS 1, ako sa darilo nášmu tímu a zástupcom z našej školy - z radov žiakov a učiteľov, vo vedomostnej súťaži NAJ škola. I keď nepostúpili do ďalšieho kola, počas súťaže si viedli veľmi dobre a konečný výsledok bol veľmi tesný. Sme na nich veľmi hrdí a pyšní, ako vzorne reprezentovali našu školu!

       

      ĎAKUJEME Mútňanské rybky!

       

      Vedenie školy

     • OZNAM - Naj škola

     • Dnes o 9:20 hod. stanica RTVS1 odvysiela časť vedomostnej súťaže NAJ ŠKOLA, ktorej sa zúčastnil tím Mútňanské rybky z našej základnej školy.

       

     • Vianočné trhy

     • ZŠ s MŠ Mútne v spolupráci s obcou Mútne organizuje Vianočné trhy, ktoré sa budú konať  v nedeľu 18.12.2022 na ihrisku pred budovou školy. Okrem rôznych stánkov Vás čaká občerstvenie, punč a vystúpenie žiakov zo ZŠ, ZUŠ I. Kolčáka, Helizuš a FS Mútňanky. Tešíme sa na Vás!

     • iBobor  

     •  

      Aj tento rok sa žiaci našej školy zúčastnili celoslovenskej informatickej súťaže iBobor.

      V pondelok 7.novembra  súťažilo 22 385 Kadetov  (žiakov 8. a 9.ročníka). Z našej školy v tejto kategórii súťažilo 69 žiakov, z ktorých boli najúspešnejší: M. Kšenzulák, S. Iglarčíková, M.Kapičák, L. Babečková, A. Šurin, M.Kudla, E. Vaterková,  V. Bjaloňová, N. Maláková, A. Kubala, M. Murín, N. Jurčáková, R. Bugajová, E. Romaňáková.

      V utorok 8.novembra súťažilo 24 566 v kategórii Drobec (2. a 3. ročník). Z našej školy súťažilo 91 žiakov. Tu k tým najúspešnejším patria: S. Iglarčíková, F. Forgáč, T. Holubjak, J. Podstrelený, N. Michalčíková, M. Kubaľa, J. Jozefiak, D. Bugaj , K. Kšenzuláková

      V stredu 9.novembra súťažilo 27 676 Benjamínov (žiakov 6. a 7. ročníka). Z našej školy súťažilo 76  žiakov. Tu k tým najúspešnejším patria: M. Bielák, S. Triebel, S. Sekula, L. Kluska, M. Serdel

      V piatok 11.novembra súťažilo 32369 Bobríkov (žiaci 4. a 5. ročníka). Z našej školy súťažilo 75 žiakov. Tu k tým najúspešnejším patria: V. Skorková, D. Kluska, N. Vojtasová, R. Bulák, S. Varchol, S. Vraňáková, K. Janečková, E. Straková, S. Müllerová, M. Briššová

      Všetkým zúčastneným úspešným riešiteľom gratulujeme, lebo súťažiacich bolo nemálo.

       

     • Metodický deň MAT - 11.11.2022

     • Dňa 11.11.2022 sa na pôde našej základnej školy uskutočnil 1. metodický deň pre učiteľov matematiky ZŠ v okrese Námestovo. Stretnutia sa zúčastnilo 19 zástupcov škôl a 6 lektorov z neziskovej organizácie P- MAT, ktorí učiteľom, aj žiakom pripravili workshop matematických aktivít. Na záver si všetci zúčastnení súťažne zmerali sily v riešení matematicko-logických úloh v limitovanom čase.

     • Florbalový turnaj - 11.11.2022

     • Naši florbalisti po skvelom výkone nenašli premožiteľa a zdolali všetkých štyroch súperov. Pozoruhodný výkon brankára Šimona len s jedným inkasovaným gólom.

      Skvelá prvá päťka, ktorá kombinovala na ligovej úrovni. K nim skvele zapadol mladý druhý útok zložený z piatakov. Chalani sú perspektívou do budúcnosti a závideli nám ich aj súperi z NO.

      Tešíme sa na okres.

       Ďakujeme za skvelú kulisu / povzbudzovanie – diváci boli šiestym hráčom / a organizáciu / časomiera, stolík, hudba /.

     • Medzinárodný deň školských knižníc - 24. 10. 2022

     • Tento deň bol pre nás iným ako býva. Namiesto učebníc a pracovných zošitov, sme si vzali do ruky knižku a vlastnú fantáziu.
      Ako podtému sme si zvolili „Kniha zlato knižnice“.
      Deň sme začali stretnutím s pani Hewovou a Tisoňovou, ktoré sme si pozvali z dediny a v knižnici žiakom prvého až piateho ročníka porozprávali o svojom detstve, ako to bolo kedysi bez elektriny, televízie a mobilov. Ako museli doma pracovať a pomáhať rodičom. Kde a kedy sa stretávali so svojimi kamarátmi, ako trávili svoj voľný čas a aké huncútstva občas vyparatili. Najviac deti zaujalo rozprávanie o tom, ako sa kedysi učilo, že dochádzali do školy peši v lete, či v zime. Porozprávali im aj o tom, aké bolo ťažké dostať sa ku knihám, a poukázali na to, že knihy sú pre nich lepším spoločníkom ako mobily. Sú pre nich studnicou vedomostí, a preto si ich majú vážiť, lebo práve z kníh sa veľa dozvedia. Žiakom zdôraznili aj to, aby si vážili školské pomôcky, pretože to nie je samozrejmosť, mať také krásne vybavenie a priestory ako majú deti dnes v školách. Poukázali aj na knižnicu aká je krásna a zaplnená rôznymi knihami, ktoré si žiaci môžu zapožičať a čítať doma alebo v knižnici. Deťom sa rozprávanie veľmi páčilo, kládli paniam rôzne otázky, čím prejavovali záujem o ich skúsenosti.

      Žiaci šiesteho a deviateho ročníka sa vybrali cestou „Ako vznikla kniha“. Naše pozvanie prijal p. PhDr. Peter Brezina, spisovateľ a historik, ktorý vlastní kníhviazačstvo v Skalici. Je autorom knihy 350 rokov kníhtlače v Skalici. Komunikácia prebiehala online z priestoru našej fyzikálnej učebni, pretože bola dostatočne veľká na požadovaný počet žiakov.  Dozvedeli sme sa ako taká kniha vlastne vzniká. Aké materiály sa používali v minulosti, aké formy viazania a tlače sa používali a používajú v súčasnosti. Rozprával veľmi pútavo, ukázal nám aj rôzne druhy väzby kníh, ktoré príležitostne vyrobili vo svojom  podniku. Jednou z nich bol aj Trestný zákon, väzba imitovala kamenné múry a úvodná strana bola za mrežami. Na záver žiaci kládli rôzne otázky a poďakovali formou ľudovej piesne. A práve toto  „stretnutie“ inšpirovalo žiakov 6. B ku tvorbe vlastnej knihy.
      Žiaci 6. B recykláciou vyrobili vlastný papier, ktorý použili na hárky a jeho obal. Knihu  zviazali tzv. kopskou väzbou s použitím šidla, ihly a nite. Do hotovej zviazanej knihy sa pokúsili písať husacím brkom.
       

     • Exkurzia – 8.ročník

     • Dňa 20. 10. 2022 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili na exkurzii v Priehradnom múre na Oravskej priehrade.

      Priehrada vznikla predovšetkým na ochranu pred povodňami, ktoré sa na sútoku Bielej a Čiernej Oravy vyskytovali od nepamäti.

      Náš sprievodca nás zaviedol priamo do útrob priehradného múru.  Viditeľná časť priehradného múru je 30 metrov vysoká, no pod zemou sa ukrýva ďalších 20 metrov. Okrem množstva schodov a chodieb, sme na samom spodku videli vyvierať zo samotného dna pod múrom prameň minerálnej vody „vajcovky“.

      Nakoniec sme navštívili aj čističku odpadových vôd v Námestove.

     • Technika - 8.ročník

     • Žiaci VIII.A triedy sa na hodinách techniky venovali téme recyklácie tetrapakov, rôznych nepotrebných obalov z nápojov či kartónových krabíc. Výsledkom ich usilovnej tvorivej činnosti boli nádherné stavby z týchto materiálov. Veď posúďte sami.

     • Projekt Krokus / Šafrán

     • Naša škola sa zapojila do vzdelávacieho projektu Krokus - Šafrán, ktorý každoročne realizuje Múzeum židovskej kultúry na Slovensku v spolupráci s írskou nadáciou pre výučbu holokaustu (HETI). Jeho cieľom je pripomienka približne 1,5 milióna detí, ktoré sa stali obeťami holokaustu. Na počesť ich pamiatky žiaci 7. A triedy vysadili v areáli školy cibuľky žltých krokusov - šafránov , ktoré by mali rozkvitnúť približne v období Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu - 27. januára (u nás rozkvitnú neskôr).

      Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli (nielen) deti nútené počas obdobia nacistických perzekúcií nosiť. Hlavným cieľom projektu je upozorniť na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe rasovej či náboženskej príslušnosti, a tým prispieť k prevencii xenofóbie, rasizmu a antisemitizmu.

       

       

     • Šarkaniáda

     • Žiaci 1.-4. ročníka si v škole, alebo doma vytvorili vlastných šarkanov. Spoločne sa vybrali na Chlapský grúň, kde si ich mohli vyskúšať. Vzájomne si šarkanov obzerali, porovnávali a niektorí opravovali drobné chybičky...  Na celej akcii príjemne svietilo slniečko a vietor pomáhal šarkanom lietať, z čoho sa žiaci veľmi tešili.

     • Školský klub detí 2022

     • Školský rok 2022/2023 naplno začal aj v Školskom klube detí. Nový školský rok nám
      priniesol nových kamarátov – prvákov a tak sme sa rozrástli o ďalšie oddelenie. Pravdaže,
      dnes sa tu už cítia ako doma. Deti najviac zaujali rôzne pohybové hry. Venovali sme sa tiež
      tvoreniu na tému JESEŇ a tematickej výzdobe oddelenia, pričom si rozvíjali fantáziu,
      manuálne zručnosti a estetické cítenie. V rámci vzdelávacej oblasti sme sa rozprávali
      o režime dňa, školských povinnostiach a ich plnení. Vedomosti a zručnosti si deti rozvíjali pri
      rôznych tvorivých hrách, logických úlohách a stavaní z rôznych stavebníc.
      Mesiac október priniesol viac slnečných dní, ktoré nám dovolili stráviť viac času na
      čerstvom vzduchu. Využili sme ich aj na hrabanie lístia a zbieranie odpadkov. Nezabudli sme
      ani na našich starých rodičov, ktorým deti vyrobili milé prekvapenia.

     • Exkurzia Oravský hrad

     • Dňa 21.10.2022 sa naši piataci zúčastnili exkurzie na Oravskom hrade. V priestoroch hradu sme mali možnosť prejsť tromi vstupnými bránami s tunelom, pod ktorými sa nachádzajú podzemné chodby. Žiaci mali možnosť pozrieť si niekoľko expozícií - v Citadele inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka,ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa natočili na hrade. Zaujímavou súčasťou prehliadky bola etnografická a prírodovedná expozícia . Žiakov upútala Kaplnka sv. Michala a Klenotnica Oravského hradu.